Wymiana instalacji grzewczej krok po kroku.

dom instalacje

Właściciele domów oraz mieszkań zapewne doskonale zdają sobie sprawę jak kluczową rolę odgrywa sprawnie działająca instalacja grzewcza. Nie tylko zapewnia ona odpowiedni komfort, ale także przeciwdziała wyziębianiu oraz zawilgacaniu powierzchni mieszkalnej, co z kolei prowadzić mogłoby do rozwoju grzybów czy pleśni. Niestety jednak, regularna eksploatacja oznacza powolne obniżanie jakości i żywotności komponentów tworzących instalację, przede wszystkim rur i grzejników. Zapobiegawcze głowy domu starają się nie dopuścić do całkowitego zużycia systemu grzewczego, wymieniając co najistotniejsze jego komponenty w momencie, kiedy zauważoną one znaczny spadek wydajności. Jakie kroki należy podjąć, aby wymiana przebiegła w sposób zadowalający?

Przede wszystkim należy przyjrzeć się stanowi rur, jako że w większości przypadków to właśnie one odpowiadają za niewystarczające dogrzanie mieszkania lub domu. Stare orurowanie może rdzewieć, przełamywać się lub nie zapewniać odpowiedniej szczelności. Sprawi to, że ciepło zamiast docierać do poszczególnych pomieszczeń będzie „uciekać” otworami i szczelinami, a my mimo ponoszenia znacznych kosztów na ogrzewanie nie będziemy się czuć we własnych czterech ścianach komfortowo. Wymieniając rury pamiętajmy, aby stare i sfatygowane orurowanie usunąć w całości, a wszystkie komponenty zastąpić nowoczesnymi, wykonanymi z miedzi lub tworzywa sztucznego. Materiały te charakteryzują się wysoką odpornością oraz długowiecznością, a inwestycja w nie – mimo, że kosztowna – na pewno szybko się zwróci. Instalując nowe rury weźmy pod uwagę fakt ich rozszerzalności pod wpływem ciepła. Nie montujmy ich w odstępie wyłącznie kilku milimetrów od ścian, podłóg czy mebli, jako że w okresie grzewczym mogą one zwiększać swoją objętość, a co za tym idzie – doprowadzić do zniszczenia pieczołowicie dobranych elementów wystroju wnętrza.

Kiedy już zadbaliśmy o odpowiedni stan rur, możemy także pokusić się o wymianę grzejników z niewydajnych żeberkowych na niewielkie, acz wysokowydajne panelowe, wykonane z aluminium. O wiele lepiej przenoszą one ciepło, a dodatkowo regulacja zaworów jest znacznie łatwiejsza i szybsza, co sprawi, że w mgnieniu oka będziemy w stanie zmienić temperaturę w pomieszczeniu na taką, jaka najbardziej nam odpowiada. Osoby dysponujące znacznym budżetem inwestycyjnym mogą także pokusić się o wymianę kotła grzewczego na jednostkę bardziej wydajną. Pamiętać jednak należy, że takie rozwiązanie związane będzie nierozerwalnie z koniecznością modernizacji elementów uzupełniających, takich jak naczynie wzbiorcze, pompy oraz zawory. Jeżeli nie czujemy się na siłach, by tak kompleksowe działanie wykonać samodzielnie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby o pomoc poprosić fachowca. Nie tylko zaoszczędzimy czas i unikniemy nadmiernego wysiłku, ale także będziemy mieć pewność, iż profesjonalnie wymieniona instalacja grzewcza działać będzie optymalnie przez wiele kolejnych lat. Naszym zdaniem komfort oraz bezpieczeństwo eksploatacji systemu są kwestiami priorytetowymi, których nie należy lekceważyć i które warte są nawet relatywnie wysokich nakładów finansowych.

Oceń ten post!
[Total: 0 Average: 0]