Jesteśmy niemalże przekonani, że starszemu pokoleniu stodoła kojarzy się przede wszystkim z sielankowym życiem na polskiej wsi, hodowlą bydła oraz cudownym, gorącym latem spędzanym z rodziną z dala od zgiełku oraz szumu dużego miasta. W chwili obecnej jednakże rolnictwo ma charakter przede wszystkim wielkopowierzchniowy, natomiast pojedyncze niewielkie gospodarstwa zastępują ogromne konglomeraty zarządzane przez spółki lub tez państwo. Stodoły z uwagi na ten fakt niejednokrotnie zobaczyć można na obrzeżach wsi, opuszczone, zdewastowane i zapomniane…na całe szczęście jednakże nie zawsze się tak dzieje!
Co bardziej zamożni inwestorzy prywatni oraz korporacyjni podejmują wyzwanie tchnięcia w takie budynki drugiego życia i przerobienie ich na dom typu stodoła. Czym się one charakteryzują? W telegraficznym skrócie powiedzieć można, iż stanowią one połączenie tego co minęło z tym co jeszcze przed nami, a więc surowego konserwatyzmu z futurystycznym spojrzeniem na aranżację wnętrza. Fasada takiego budynku najczęściej do złudzenia przypomina tradycyjną stodołę…wzrok obserwatorów przyciągają jednakże zdobione, eleganckie drzwi, nowoczesne okna oraz elementy zabezpieczające przed włamaniem. Jest to jasny znak, że w środku mieszka osoba, która potrafiła zagospodarować taką wydawałoby się bezużyteczną przestrzeń, wydzielając w jej wnętrzu miejsce na poszczególne pokoje, a całość przystrajając dziełami sztuki, elementami dekoracyjnymi w stylu rustykalnym, a także gadżetami rodem z filmów science-fiction. Z własnego doświadczenia przyznać musimy, że połączenie wiejskiej prostoty z futurystycznymi urządzeniami elektronicznymi a także rozwiązaniami spod znaku „smart house” robią wręcz piorunujące wrażenie! Jest to jakby spotkanie dwóch kultur, dwóch nurtów w sztuce architektonicznej, które w żadnym innym miejscu nie miałyby szans się spotkać.
Dom typu stodoła opracowany musi zostać w taki sposób, aby pełnił nie tylko rolę estetyczno-dekoracyjną, ale i użyteczną. Oznacza to, że przed jego odpowiednim przystrojeniem konieczne jest zadbanie o implementację wysoce zaawansowanych systemów wentylacyjnych i ocieplających, a także zaimplementowanie nowoczesnych, gwarantujących idealną wręcz izolację termiczną oraz akustyczną drzwi i okien. Są one niezbędne jeżeli właściciel nie ma zamiaru ponosić nadmiernych kosztów na dogrzewanie budynku, szczególnie w sezonie zimowym i jesiennym, kiedy to dni bywają krótkie, natomiast noce – długie i mroźne. Stodoły są także z natury dość ponurymi budowlami, a więc zadbać należy o ich odpowiednie doświetlenie, tak aby użytkowanie takiej przestrzeni mieszkalnej na co dzień nie stanowiło przykrego obowiązku, a raczej – przyjemne, radosne doświadczenie. Jeżeli dysponujemy wolnymi funduszami i pragniemy stać się posiadaczami przestrzeni mieszkalnej, której będzie nam zazdrościł dosłownie każdy, uważamy, że zakup stodoły a następnie jej przekształcenie w nasze przytulne gniazdko będzie strzałem w dziesiątkę!
Gabriela Szafrańska to pasjonatka w dziedzinie budownictwa. Od wielu lat z sukcesem łączy teorię z praktyką. Bogate doświadczenie obejmuje zarówno pracę na budowie, jak i udział w projektach badawczych dotyczących nowoczesnych technologii w budownictwie. Jest autorką licznych artykułów, w których dzieli się swoją wiedzą na temat szeroko pojętego budownictwa, od fundamentów po zaawansowane systemy konstrukcyjne.